Anasayfa
   |   Apartlar   |   Bungalow   |   Palamutbükü   |   Fotoğraf Galerisi   |   İletişim

Palamutbükü   PALAMUTBÜKÜ

 Sıcak bir bakış, gülümseyen bir yüz ve farklı bir mekan karşılar sizleri olabildiğince. Aracınızdan daha inmeden uzatırsınız elinizi doğanın büyülü kollarına. Buraya ilk defa gelenler için yavaş yavaş ilerlerken bir yandan eşsiz manzarayı seyreder diğer yandan da yüzünüzdeki hafif tebessümün yerini güzel hayaller süslemeye başlar. Palamutbükü'ne gelir gelmez onca güzelliğin yanı sıra görünmez bir varlık gibi her yeri saran dinginliği hemen fark edersiniz. Bu etki Palamutbükü'nün geniş bir alana yayılmış ferah bir yer olmasından mı kaynaklanıyor yoksa yaz sıcağında bile burayı serin kılan o yorulmak bilmez esintidenmi bilinmez. Yinede nereye giderseniz gidin burada sizi bir tek şey yalnız bırakmayacak, oda buranın havası ve görselliği. Her an heryerde hissedeceğiniz eşsiz bir doğası vardır Palamutbükü'nün. Yarımadanın en güzel tatil merkezlerinden birisidir burası. Doğa deniz konusunda da çok cömert davranmıştır buraya. Plaj ne kadar kalabalık olursa olsun mutlaka kendinize bir yer bulursunuz ve tertemiz denizin keyfini çıkartırsınız. Özellikle günün ilk saatlerinde rüya gibi olur burası.Deniz dinlenmiş, ılgın ağaçları dinlenmiş ve kuş seslerinin havada uçuşmaya başladığı andan itibaren vazgeçilmez olur Palamutbükü.

 Tarih nasıl Knidos'a özel bir zaman ayırmışsa siz de Knidos'a çıkmak için özel bir zaman ayırın kendinize, Knidos bunu fazlasıyla hak ediyor. Tarihi dokuyu ve yaşamın uzun yıllar nasıl burada paylaşıldığını hissetmek için bu antik kentin en verimli topraklarına ayak basmanızı öneririz. Yorgun günün sonunda damak tadı düşkünlerini bekleyen sayısız sürpriz vardır. Sahil boyunca sıralanan balık restoranlarında dilediğiniz her türlü lezzetleri bulabilirsiniz. Bölge balık açısından son derece zengindir. Yerli balıkçıların restoranlara akşam üstü bıraktığı taze Akdeniz balıkları yerel mezelerle bir araya geldiğinde kimi zihinlerde güçlü bir biçimde aslan sütü çağrışımı yaparlar. Bütün mezeler ve salatalar ise yörenin sağlık kaynağı zeytinyağı ile yapılmaktadır. Palamutbükü; karadan gelen misafirleri kadar denizden gelen misafirleri içinde açmıştır kollarını.

 Datça yarımadasının güzel koylarından biridir. Uzun kumsalı yanı sıra ufak kumsalları da vardır. Koyun önündeki tavşan adası, arka plandaki bahçeler, dağlar, sakinlik ve temiz deniz havası koyun karakteristiğidir. Palamutbükü, Datça merkezle, Yarımada'nın ucunda bulunan tarihi şehir Knidos arasında kalır. Datça'ya 25, Knidos'a 12 kilometre uzaklıktadır. Balık yönünden çok zengindir. Palamutbükü'ne denizden ve karadan her gün ulaşım araçları çalışmaktadır. Datça merkezinden Palamutbükü' ne ulaşım problemi olmadığı gibi, her an ulaşım aracı bulmak mümkündür. 

 Palamutbükü bir cennettir. Denizine iğne atsanız dibinde görürsünüz. Birde canayakın halkı dikkatinizi çeker. Soğuk şehir insanlarından sonra sımsıcak bir ortamda buluverirsiniz kendinizi.Bal,badem ve balıkları meşhurdur. Siz hala gitmediyseniz ilk fırsatta uğrayın.Palamutbükü hayat demektir,huzur demektir,mutluluk demektir,tatilin en kralı demektir,doğal yaşamın en güzel yeridir, küçük bir cennettir bizim için Palamutbükü.Nostaljidir,sıcak insanların,gülen yüzlerin umut saçtığı bakir bir alandır. Palamutbükü'ne karayolu ile gitmek için iki yol seçeneğiniz vardır. Bir tanesi, eski dağ köyleri olan Zeytincik Köyü ve Yaka Köy'den geçerek çam, badem ve zeytin ağaçlarının arasından orman yolunu takip eder. Bu yol üzerinden Sındı Köyü'ne sapılabilir.Yaka Köyü'nden Knidos istikametine gidildiğinde Çeşme Köyü'ne sapılabilir ve bu iki köydeki tarihi konakları, Palamutbükü istikametine gidildiğinde Kumyer mahallesini görme fırsatını sunar.

 İkinci seçenek, Mesudiye-Palamutbükü arasında uzanan sahil yoludur. Yeşilin ve mavinin bütün tonları ve uzakta Yunan adalarıyla Ege'nin en güzel manzarasını
sunan yol göz kamaştırıcıdır. Palamutbükü'ne inildiğinde, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz mavilik ve berraklıkta, içindeki taşların tek tek sayıldığı deniz, kilometrelerce uzunluktaki sahili usulca yalayıp durur.Tarih ve doğanın en güzel bütünleştiği Knidos antik kentine varış yolu biraz zorlu olsa da, çam ormanları, soğumuş lavlardan oluşan kırmızı-siyah volkanik kayalar ve bölgenin temel geçim kaynağını oluşturan geniş badem ve zeytin bahçeleri gibi değişik doğa güzellikleriyle doludur. Palamutbükü'nden Knidos'a iki yol vardır. Birisi ; geliş yolu üzerinden, diğeri Çeşmeköy üzerindendir.Bu iki yol birleştikten sonra Yazı Köyü'nden geçilerek, Nekropol sahasının içinden geçen yolun son bölümü aşıldıktan sonra Knidos'un teraslarına ve limanlarına hâkim eşsiz güzellikteki manzara insanı büyüler. Tarih ve doğanın bütünleştiği Knidos'ta bir limandan güneşin batışını, diğer limandan ayın doğuşunu bir bardak şarap eşliğinde seyrederken, size böylesine bir manzarayı bahşettiği için, Tanrı'nın sevgili kulu olduğunuzu düşünmeden edemezsiniz. İyi tatiller...
 

Palamutbükü'nün tüm resimlerini görmek için lütfen tıklayınız...